כתיבת קורות חיים
מאמרים השמה וגיוס בשיטת פרואקטיב

מסמך קורות חיים הוא כרטיס הביקור שלכם בעיני מעסיקכם הפוטנציאלי הבא. אם טופס קורות החיים יהיה מנוסח כראוי הוא ישמש אתכם פעמיים: בפעם הראשונה בסינון הראשוני, בו המעסיק בוחר מועסקים רלוונטיים עבור התפקיד, ובפעם השנייה כאשר הוא יזמן אתכם לראיון. קורות החיים צריכים להיות מותאמים למשרה אליה אתם מנסים להתקבל. רצוי שתעברו על המסמך לפני שאתם שולחים אותו למעסיק ותעדכנו אותו בפרטים חדשים ותדגישו תחומים שיבליטו אתכם מעל מועמדים אחרים.

 

המבנה המקובל

 

מבנה קורות החיים צריך להיות לפי הסטנדרטים הנהוגים על מנת להקל על הקורא.

הפורמט הנהוג מכיל את הפרטים הבאים:

פרטים אישיים: שם מלא, כתובת מגורים, גיל או שנת לידה, מספרי טלפון מעודכנים, כתובת אי-מייל. אפשר להוסיף מצב משפחתי.

יש לציין בעלות על רכב וסוג רשיון, במידה וזה רלוונטי למשרה.

 

השכלה: תחת סעיף ההשכלה יש לרשום את מוסד הלימודים בו למדתם, תחום הלימוד, סוג התעודה שקיבלתם, ותקופת הלימודים. סדר כתיבת ההשכלה הוא מהתואר הבכיר ביותר ומטה. מועמדים בעלי תואר ראשון, שני ומעלה יכולים להשמיט את פרטי לימודיהם בתיכון.

לדוגמא:95-97 : מכללת "ידע ודעת",החוג לספרות, תואר שני.

           91-94: אוניברסיטת העמק, החוג למזרחנות, תואר ראשון.

קורסים והשתלמויות: במידה ויש קורסים מקצועיים שלמדתם, יש להוסיף אותם תחת כותרת זו בצירוף המוסד בו הקורס נלמד והתעודה שהתקבלה.

 

שירות צבאי: כתבו אילו תפקידים מלאתם בשירות הצבאי או בשירות הלאומי. ציינו את תקופת השירות, התפקיד אותו מלאתם ודרגת השחרור שלכם. גם אם התפקיד היה זניח ולא משמעותי רצוי שתציינו בכל זאת את עברכם הצבאי. השמטת השירות הצבאי יכולה לגרום לכך שדווקא נושא זה יעלה בראיון עם המעסיק.

 

נסיון תעסוקתי: גם כאן יש לכתוב את מקומות העבודה שעברתם מהסוף להתחלה. אין צורך לכתוב כל עבודה זמנית שעבדתם בה. תחת כל מקום עבודה יש לכתוב את תקופת ההעסקה, התפקיד אותו מלאתם, ופירוט קצר ותמציתי על מהות העבודה.

רצוי לא לכתוב מספר רב של מקומות עבודה, משום שהדבר מעיד על אי יציבות וחוסר יכולת להתמיד לאורך זמן. כמו כן, אין צורך לכתוב מדוע עזבתם את מקום העבודה.

 

אורך מסמך קורות חיים צריך להיות עמוד אחד, לכל היותר שניים. זכרו שהמעסיק מקבל את את קורות החיים שלכם, ובאמצעותו ורק באמצעותו הוא מחליט האם לזמן אתכם לראיון. לכן, שמרו על תמציתיות והבליטו את יתרונותיכם, על מנת שאתם תהיו אלה שיתקבלו למשרה הנחשקת מבין כל שאר המועמדים.

 

עצות וטיפים לכתיבת קורות חיים

המראה הכללי

עוד לפני שקוראים מילה אחת בקורות החיים שמים לב למראה הכללי של המסמך. הרושם הראשוני חשוב מאוד גם אם המסמך מורכב מעמוד אחד פשוט. מסמך גדוש, עמוס ורצוף במלל אינסופי יוצר רתיעה אצל הקורא, בעוד מסמך מסודר המחולק לפי נושאים, עם מידע רלוונטי בולט, מזמין את הקורא לעיין גם בשאר הפרטים הכתובים.

אורך קורות החיים לא צריך לחרוג מעמוד אחד עד עמוד וחצי.

 

סדר הכתיבה

נהוג לכתוב את קורות החיים לפי סדר כרונולוגי יורד, אך לא חובה לדבוק בשיטה אם דווקא עבודה מלפני חמש שנים רלוונטית יותר מעבודתכם האחרונה. במקרה כזה, בו אתם צריכים להבליט מידע שאינו האחרון או העכשווי ביותר, צרו ראש פרק חדש בשם "ניסיון רלוונטי" או "השכלה רלוונטית" והעבירו אותו למקום בולט למעלה. תחת הקטגוריות הללו כתבו על הניסיון שיש לכם בתחום, ואת שאר ניסיונכם הכניסו תחת ראש פרק נפרד "ניסיון תעסוקתי נוסף" או "השכלה נוספת" בהתאם.

אם הניסיון התעסוקתי שלכם רלוונטי יותר למשרה מאשר רמת ההשכלה או אפילו אם הוא מחמיא לכם יותר, העבירו אותו לקדמת הבמה וסדרו אותו כך שיופיע לפני סעיף ההשכלה.

אם עברתם בצבא קורס מקצועי רלוונטי לתפקיד, כתבו אותו תחת סעיף "ניסיון תעסוקתי" או תחת "השכלה".

בפירוט השכלתכם אין צורך לציין פרטים נוספים מלבד שם המוסד בו למדתם, חוג הלימוד וסוג התעודה שקבלתם. ממוצע ציונים ופרטים נוספים תוסיפו רק במידה ונתבקשתם במפורש.

בפירוט ניסיונכם התעסוקתי אין צורך לכתוב על כל עבודה זמנית ושולית שמלאתם. ציינו רק את המשרות העיקריות והיציבות. פירוט מקומות עבודה רבים אינו מוסיף לכם נקודות זכות בעיני המעסיק.

 

התאמה מחדש

קורות החיים צריכים להיות מותאמים בכל פעם מחדש למשרה אליה אתם שולחים אותם. הטרחה לשנות את המסמך כל פעם מחדש עשויה להתגלות כמשתלמת כאשר תזומנו לראיון. שליחת טופס זהה לכל הצעות העבודה קרוב לוודאי לא תוביל לתוצאות המרביות שיכולתם להשיג.

המעסיק רוצה לדעת עליכם כמה שיותר בכמה שפחות מלל. השתדלו לקצר ולהיות ענייניים. הכלל הזה נכון החל מהפרטים האישיים ועד לפירוט תפקידכם האחרון.

אם התקדמתם באותו מקום עבודה ובצעתם בו תפקידים שונים, ציינו כל תפקיד בנפרד. התקדמות בעבודה מראה על כך שהכירו ביכולותיכם והאמינו בכם, לכן רצוי שתבליטו זאת.

 

 הניסוח בקורות החיים

 

לפניכם מספר דרכים שיעזרו לכם לשפר את הניסוח בקורות החיים שלכם:

-  כתבו את המסמך לפי ראשי פרקים ברורים: פרטים אישיים, השכלה, ניסיון תעסוקתי ושונות. אל תכתבו הכול ברצף אחד ארוך.

-  כתיבת ההשכלה והניסיון התעסוקתי תהיה באופן כרונולוגי מההווה לעבר.

-  במידה והניסיון הרלוונטי למשרה המוצעת אינו האחרון אותו מלאתם, כתבו אותו ראשון ובהבלטה ראויה, ואח"כ תוסיפו את שאר הניסיון התעסוקתי        תחת כותרת "ניסיון נוסף".

-  אין צורך להפגין יכולות כתיבה מרשימות. כתבו בתמציתיות ולעניין כדי לא להעמיס על הקורא ולגרום לו לעבור למועמד הבא.

-  אל תאריכו יותר מדי בתיאור תפקידים קודמים. ניסוח ארוך ופרטני יכול להפחית את הרושם  מהתפקיד שבצעתם ומהאחריות שהוטלה עליכם. ירידה        לפרטים יכולה גם להעיד על טרחנות וליצור רתיעה מאישיותכם.

-  כאשר אתם מגדירים את התפקיד אותו ביצעתם הימנעו משימוש בפעלים ובמילה "אני". אם עסקתם בשיווק, כתבו "שיווק מוצרי מזון", ולא "שיווקתי        מוצרי מזון".

-  כאשר אתם שולחים את קורות החיים באי-מייל כתבו בכותרת את שמכם ואת מספר המשרה, אליה אתם מועמדים. השתמשו בניסוח המקורי של            הגדרת התפקיד המבוקש.

-  הקפידו על סדר במסמך. שמרו על רווחים בין מילים ושורות. אל תכתבו מסמך צפוף שיעמיס על עיניו של הקורא. הקפידו להשתמש בפונט אחד או          שניים, לא יותר. הוספת צבעים, קישוטים או תמונות מיותרת ואינה רצויה.

חזרה לרשימת המאמרים
צרו איתנו קשר
אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם!